Η τελετή του Ιερού Νιπτήρα στον ΙΝ Αγίας Παρασκευής Σιδηροκάστρου, Μεγάλη Τετάρτη, 4 Απριλίου 2018
Μεγάλη Τετάρτη στον ΙΝ Αγίας Παρασκευής Σιδηροκάστρου, πραγματοποιήθηκε από τον Πατέρα Παύλο Παπαδόπουλο και η τελετή του Ιερού Νιπτήρα η οποία είναι ένα θρησκευτικό έθιμο. Γι’ αυτό τον λόγο το έχουμε συμπεριλάβει στα κείμενα της βιβλιοθήκης μας που αναφέρονται στην θρησκεία και όχι στα έθιμα.
Πρόκειται για αναπαράσταση της πράξης του Ιησού, πριν την αρχή του Μυστικού Δείπνου. Τότε ο Χριστός, πήρε μια λεκάνη με νερό και έπλυνε τα πόδια των μαθητών του, θέλοντας να τους διδάξει να είναι ταπεινοί και να υπηρετούν τους συνανθρώπους τους.
Το έθιμο ξεκινά περίπου τον 4ο αιώνα, όμως τελούνταν κυρίως σε μοναστήρια. Τα χρόνια του Βυζαντίου το έθιμο τελούσαν και οι εκάστοτε Αυτοκράτορες, πλένοντας τα πόδια φτωχών πολιτών τους.
Στις μέρες μας τελείται σε διάφορες ορθόδοξες εκκλησίες, εντός και εκτός Ελλάδος. Ποιο γνωστή περιοχή όπου λαμβάνει χώρα η τελετή του Ιερού Νιπτήρα είναι το νησί της Πάτμου. Η τελετή εκεί ξεκίνησε πριν 400 χρόνια περίπου.
Φωτό από τον Πατέρα Παυλο Παπαδοπουλο