Το Ελληνικό Φυλάκιο Προμαχώνα στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο
Το Ελληνικό Φυλάκιο Προμαχώνα (Δραγοτιν) στα χέρια των Βουλγάρων στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. (1914-?)
Το οχυρό του Προμαχώνα και της Κούλας μαζί με το οχυρό του Αγκίστρου ήταν τα πρώτα που έπεσαν στα χέρια των Βουλγάρων και κατά πάσα πιθανότητα με τον ίδιο τρόπο που παραδόθηκε το οχυρό του Ρούπελ.
Το οχυρό του Προμαχώνα και της Κούλας μαζί με το οχυρό του Αγκίστρου ήταν τα πρώτα που έπεσαν στα χέρια των Βουλγάρων και κατά πάσα πιθανότητα με τον ίδιο τρόπο που παραδόθηκε το οχυρό του Ρούπελ.