Πανηγύρισαν τα Πλατανάκια την εορτή της Ζωοδόχου Πηγής
Με πλήθος κόσμου, δεκάδες ιερείς και σύσσωμο τον πολιτικό κόσμο του Δήμου Σιντικής τελέστηκε ο Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός στον Ιερό Ναό της Ζωοδόχου Πηγής στα Πλατανάκια χθες Πέμπτη 20 Απριλίου 2023.
![](https://www.sintiki.gov.gr/wp-content/uploads/2023/04/%CE%96%CF%89%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B12-300x247.jpg)
![](https://www.sintiki.gov.gr/wp-content/uploads/2023/04/%CE%96%CF%89%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B11-300x245.jpg)
Με την Φιλαρμονική των Άνω Ποροΐων να προσδίδει ιδιαίτερο κύρος στην περιφορά της Εικόνας, τα Πλατανάκια φόρεσαν τα γιορτινά τους και εξέλαβαν την ευλογία του Μητροπολίτη Σιδηροκάστρου κ Μακαρίου.
![](https://www.sintiki.gov.gr/wp-content/uploads/2023/04/%CE%96%CF%89%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B13-300x271.jpg)
Ο Δήμαρχος Σιντικής Φώτης Δομουχτσίδης, συνοδευόταν από τον Αντιδήμαρχο Τεχνικών Υπηρεσιών Κυριάκο Μαυροφρύδη, Αντιδήμαρχο Δ.Ε Κερκίνης Κωνσταντίνο Νικηφόρου, Αντιδήμαρχο Δ.Ε Πετριτσίου Αντώνη Ζλατίντση και τον Αντιδήμαρχο Αγροτικής Ανάπτυξης Λεωνίδα Λεωνάκη.
![](https://www.sintiki.gov.gr/wp-content/uploads/2023/04/%CE%96%CF%89%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B14-225x300.jpg)
Τους υποδέχτηκε ο Πρόεδρος της Τ.Κ Πλατανακίων Κωνσταντίνος Δεμερτζής, ενώ το «παρών» έδωσαν ο Βουλευτής Ν. Σερρών Τάσος Χατζηβασιλείου και ο Αντιπεριφερειάρχης Σερρών Παναγιώτης Σπυρόπουλος.
![](https://www.sintiki.gov.gr/wp-content/uploads/2023/04/%CE%96%CF%89%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B16-300x225.jpg)