Ηρακλής Αμμουδιάς - Εθνικός Σιδηροκάστρου 2-1

Νίκη της Αμμουδιάς κόντρα στην ομάδα του Σιδηροκάστρου.
Ο Εθνικός δεν μπήκε ζεστά στο παιχνίδι και δέχτηκε από τις αρχές του παιχνιδιού το πρώτο γκόλ, αλλά και στην συνέχεια δεν μπόρεσε να επιβάλει το παιχνίδι του πράγμα που έδωσε την νίκη στον Ηρακλή, που στάθηκε και τυχερός μιας και το σκορ θα μπορούσε να είχε λήξει και 2-2 εάν μετρούσε το γκόλ που σημειώθηκε ως οφσάιντ

Παρακάτω ας δούμε τοποθετήσεις των 2 πλευρών μετά το τέλος του αγώνα:

Γ.Σ. Εθνικός Σιδηροκάστρου:
Νευρικό ξεκίνημα για την ομάδα μας και πίσω στο σκορ μετά από πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζιγκεριδης!
Χωρίς αντίδραση για τον Εθνικό έληξε το πρώτο ημίχρονο και η ομάδα μας πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια!
Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε άλλη ομάδα και με ένα πανέμορφο γκολ από συνεργασία των Αιβατζιδη, Αβράμη και γκολ του Βουδουριδη ο Εθνικός ισοφάρισε!!
Το τελικό σκορ γράφτηκε από το Γιώργο Γεωργιάδη στο 88'
Η ομάδα μας αντέδρασε και στο 90 βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα με τον αρχηγό της, Λεωνίδα Χρήστο, αλλά ο βοηθός είχε άλλη άποψη και το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ
Στα θετικά για την ομάδα μας ότι πήραν το βάπτισμα του πυρός σε ντέρμπι νέα παιδιά
Επόμενο παιχνίδι με την Αναγέννηση Πετριτσίου τη Τετάρτη στο γήπεδο μας
Ε.Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ
Επιστροφή στις νίκες σήμερα για την ομάδα μας καθώς επικράτησε με 2-1 απέναντι στην ομάδα του Εθνικού Σιδηροκάστρου.
Προερχόμενη από ισόπαλο αποτέλεσμα την προηγούμενη εβδομάδα η ομάδα μας,και παρά τις μεγαλες απουσίες του Γιάννη Παπαδόπουλου,του Σερβέ,του Λιάρα και του Ζιάκα,στο σημερινό παιχνίδι δεν χωρούσε άλλο αποτέλεσμα εκτός από την νίκη απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι,κυριάρχησε, προσπάθησε να πετύχει γρήγορα κάποιο γκολ και τα κατάφερε από τα 11 μέτρα με σκόρερ τον Ζυγκεριδη μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σένια...
Αυτό το γκολ κάπως θα κοιμήσει τους παίκτες μας που αντί να πιέσουν για ένα δεύτερο γκολ και να καθαρίσουν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, έριξαν το ρυθμό και την πιέσει και βλέποντας την αντίπαλη ομάδα να μην μπορεί να αλλάξει ούτε μια πάσα,αλλά να μην μπορεί να περάσει ούτε το κέντρο δεν μπορέσαμε να το εκμεταλλευτούμε.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ίδιο χαλαρό τέμπο και στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία που είχε η ομάδα του Εθνικού σε ολόκληρο το παιχνίδι στο 57 λεπτό κατάφερε να πετύχει ένα πολύ όμορφο γκολ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στο ματς.
Η ομάδα μας είχε μπροστά της αρκετό χρόνο για να πετύχει το γκολ της νικης,και μετά το 75 λεπτό ανέβασε αρκετά την πίεση προς την αντίπαλη εστία,κατάφερε να πετύχει ένα γκολ με τον Γκαλιο στο 82 λεπτό το οποίο ακυρώθηκε κακώς για οφσάιντ,και τελικά στο 88 λεπτό να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση ο Γιώργος Γεωργιάδης και να γράφει το τελικό 2-1
Η ομάδα μας σήμερα μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά κέρδισε δίκαια και οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα εκτός από την νίκη θα ήταν πολύ άδικο για τους παίκτες μας.
Όπως έγραψα για τις πολύ σημαντικές απουσίες των 4 βασικών παικτών από το σημερινό παιχνίδι,οφείλω να γράψω για την εκπληκτικό παιχνίδι που έκανε ο Κώστας Καρατλιδης ένας παίκτης με εκπληκτική τρίπλα , ταχυδυναμος,και όντως στο πρώτο παιχνίδι που ξεκινάει στο βασικό σχήμα,την σπουδαία εμφάνιση του Γιάννη Μαλανδρή ο οποίος περιόρισε και σχεδόν εξαφάνισε έναν από τους κορυφαίους παίκτες της αντίπαλης ομάδας,του Μιχάλη Φιλιππίδη που πραγματικά για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν φανταστικός,αλλά και του Γιώργου Παπαδόπουλου που μπήκε στο παιχνίδι στο 70 λεπτό και ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε όλο τον ρυθμό του αγώνα.
Συγχαρητήρια αξίζουν φυσικά σε όλους τους παίκτες της ομάδας μας όπως και στον προπονητή μας Μπάμπη Χρυσοστομίδη για την σπουδαία νίκη και τους 3 βαθμούς.
Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου στις 3 η ωρα η ομάδα μας δίνει το τελευταίο αγώνα του πρώτου γύρου καθώς υπάρχει εμβόλιμη αγωνιστική δράση όπου αντιμετωπίζει εντός έδρας την ομάδα του ΠΑΟΚ Σερρών.