Πρωτοχρονιά 2024: Φαντασμαγορική υποδοχή του νέου έτος - Εντυπωσιακές εικόνες από χώρες όπου άλλαξε ο χρόνος
Λήψη συνδέσμου
Facebook
Twitter
Pinterest
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο
Άλλες εφαρμογές
-
Πρωτοχρονιά 2024: Φαντασμαγορική υποδοχή του νέου έτος - Εντυπωσιακές εικόνες από χώρες όπου άλλαξε ο χρόνος
Το Κιριμπάτι η πρώτη χώρα που υποδέχθηκε το νέο έτος – Έπονται Νέα Ζηλανδία και Αυστραλία
Μπορεί στηνΕλλάδανα μετράμε αντίστροφα για την υποδοχή του 2024, ωστόσο σε κάποια σημεία του πλανήτη, ονέος χρόνοςέκανε ήδη ποδαρικό.
Πρώτη χώρα που υποδέχθηκε το 2024 είναι το Κιριμπάτι και αμέσως μετά η Νέα Ζηλανδία.Η πρωτοχρονιά γιορτάστηκε και στην Αυστραλία όπου φαντασμαγορικά σόου με χιλιάδες πυροτεχνήματα φώτισαν τον ουρανό σε πολλές μεγάλες πόλεις.Νότια Κορέα και Ιαπωνία βρίσκονται επίσης στο...νέο έτος!O νέος χρόνος θα ολοκληρώσει τη διαδρομή του στον πλανήτη με τελευταίο σταθμό τις ΗΠΑ, και συγκεκριμένα τα ακατοίκητα αμερικανικά εδάφη Μπέικερ Άιλαντ και Χάουλαντ Άιλαντ.
Ιστορίες Ανταλλαγής - Τελευταίες αναρτήσεις Γιαγιά στην Καππαδοκία τραγουδά Ελληνικό παραδοσιακό Με αφορμή την 9ημερη εκδρομή στην Καππαδοκία 16 με 24 Οκτωβρίου που διοργανώνει ο Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής Σιδηροκάστρου σας παρουσιάζουμε ένα δείγμα από το κριμένο Ελληνικό στοιχείο που ζει ακόμη στην Τουρκία. Η γιαγιά ζει στην Τουρκία και την λένε Αϊτέν Τοκμάκ. Οι παππούδες της γιαγιάς έφυγαν με την ανταλλαγή (Το 1924) από την Ελλάδα ( από την Μακεδονία) στην Τουρκία και εγκαταστάθηκαν στο χωριό Γεσίλμπουρτς που βρίσκεται στην Νίγδη της Καππαδοκίας. Η γιαγιά Αϊτέν, μιλάει ελληνικά και τραγουδάει ελληνικά τραγούδια. Έτσι το έμαθε το τραγούδι από την μάνα της που πήγε στην Καππαδοκία από την Μακεδονία. Η γιαγιά Αϊτέν την ελληνική γλώσσα την έμαθε από τους γονείς τους, ως μητρική γλώσσα, αλλά με τη μορφή του τοπικού γλωσσικού ιδιώματος των Γρεβενών και όχι την καθομιλουμένη ελληνική. Η γιαγιά στο βίντεο τραγουδάει ενα ελληνικό τραγούδι και το τραγούδι το λένε "Λευκάδι Κλαρισμέ
Νεκρό μεταφέρθηκε, σήμερα το πρωί, μωράκι οκτώ μηνών, στο Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου. Tο μωράκι βρήκε, γύρω στις 9 το πρώι, η μητέρα του νεκρό στην κούνια του, στο Χαρωπό Σερρών. Ειδοποιήθηκε αμέσως το ΕΚΑΒ, αλλά στο μεταξύ μεταφέρθηκε για πιο γρήγορα με το αυτοκίνητο του παππού του, στο Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατος του. Η σορός του μωρού μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Σερρών, ενώ παραγγέλθηκε νεκροψία – νεκροτομή. Σύμφωνα με τις πληροφορίες οι γονείς του μωρού, ζουν στην Αθήνα και ήρθαν για λίγες ημέρες στο χωριό, να δουν τους γονείς της μητέρας του.
Η καταπράσινη Καστανούσσα Απρίλιος του 2024 : Το χωριό που θυμίζει ενα τεράστιο γκαζόν με βίλες. Η Καστανούσσα (γνωστή ως Πάλμες μέχρι το 1926) ανήκει στον δήμο Σιντικής. Είναι ένα πανέμορφο και προσεγμένο χωριό. Όλες οι εκτάσεις του θυμίζουν ένα τεράστιο προσεγμένο γκαζόν. Ενώ τα σπίτια άσχετα με το αν είναι μικρά, μεγάλα, νέα ή παλιά, θα μπορούσαν να θεωρηθούν "βιλες" (βίλα" ;πολυτελής κατοικία, συνήθως παράκτια ή στην εξοχή, με πολλά δωμάτια, αλλά όχι απαραίτητα μεγάλη έκταση), μιας και είναι πανέμορφα και παρα πολύ προσεγμένα από τους κατοίκους του χωριού, Οι επισκέπτες της Καστανούσσας έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν το πράσινο τοπίο και να γνωρίσουν τη φιλοξενία των κατοίκων. Περπατώντας στα μονοπάτια του χωριού, μπορεί κανείς να απολαύσει την ηρεμία και την ομορφιά της φύσης. Η Καστανούσσα είναι ένας προορισμός που προσφέρει μια αυθεντική εμπειρία της ελληνικής υπαίθρου, με έμφαση στην απλότητα και τη φυσική ομορφιά. Το πράσινο τοπίο της αποτελεί ένα από τα κύρ