Αντιδράσεις για την αμοιβή του Δήμου Σιντικής στον Πέτρου Γαϊτάνο
Αντιδράσεις έχει προκαλέσει η αμοιβή του Δήμου Σιντικής στον Πέτρου Γαϊτάνο που ανακοινώθηκε από τον δήμαρχο Σιντικής.
Ο κ. Πέτρος Γαϊτάνος για να ψάλει ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας, θα πάρει 15.000 ευρώ, Ναι καλά διαβάσατε. 15.000 ευρώ. Ακόμη και στα "τοπ" του ο κ. Γαιτάνος δεν είχε τόσο μεγάλη αμοιβή, π.χ για ολόκληρη συναυλία του Δήμου Μάνδρας – Ειδυλλίας το 2013 πήρε 8.827,00
Στο θέμα αναφέρθηκε ο πρώην δημοτικός σύμβουλος Λάμπης Μουμτζίδης : …Η Δημοτική και Κοινωφελής Επιχείρηση Άργους- Μυκηνών, όμως, δημοσιοποίησε τα ακριβή ποσά που θα πάρουν οι δυο τραγουδιστές. Συγκεκριμένα ο Πέτρος Γαϊτάνος θα πάρει για τη συμμετοχή του: 1.875€ και ο Δημήτρης Μπάσης 550€…» Ήταν η 3η συνεχόμενη χρονιά που συμμετέχει ο Πέτρος Γαϊτάνος, με εκκλησιαστικούς ύμνους στο Αργος. Στην Σιντική λεφτά λεφτά υπάρχουν, 15.000€. Είναι γραμμάτιο προεκλογικό; Που θα πάνε τα χρήματα όταν ο καλλιτέχνης παίρνει μόνο 2.500. ευρώ;
Πέραν του κ. Μουμτίδη αντιδράσεις έιχαμε και από την αντιπολίτευση για το θέμα, ο κ. Φώτιος Δομουχτσίδης καθώς και ο κ. Παναγιωτίδης αναφέρθηκαν στην στήριξη που είχε ο κ. Γεώργιος Τάτσιος από τον κ. Πέτρο Γαϊτάνος καθώς ο τελευταίος είχε εμφανίστεί σε βίντεο, προεκλογικά και προέτρεπε τους δημότες να ψηφίσουν τον κ Τάτσιο.
Σχετικά άρθρα