Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών. Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2017
Στο ανατολικό ανάχωμα της λίμνης Κερκίνης (μεταξύ Μεγαλοχωρίου - Λιμνοχωρίου).
Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος,πραγματοποιούνται εκδηλώσεις σε πολλές χώρες, με σκοπό την γνωριμία του κοινού με τον φτερωτό κόσμο των πουλιών.
Οι εκδηλώσεις συντονίζονται από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Ορνιθολογικών Οργανώσεων (Birdlife International), σε συνεργασία με τις αντίστοιχες Ορνιθολογικές Οργανώσεις κάθε χώρας.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj-59YhgiDK0_zkzm5FoiAEeg0Sa4dMhzoEAIrWpxoN23K0pGNzfGWIrVO1v6sfjgEaGBeLtp7F8wve5BTjCzPsNY17e2dsz66r3BpH0-bW3cEpY5B59o5rzhfKMvYzNbZYglHa5ajB4sg/s200/1.jpg)
Παρατήρηση πουλιών, περιβαλλοντικά παιχνίδια για τα παιδιά.
Πελεκάνοι, φοινικόπτερα, κορμοράνοι, πάπιες, χήνες (με λίγη τύχη και οι σπάνιες νανόχηνες που οι πρώτες έχουν ήδη φθάσει από την Νορβηγία), αρπακτικά, παρυδάτια, ένα τηλεσκόπιο μακριά (ή κοντά).
loading...