Ένα μνημείο αριστούργημα που δεν υπάρχει πια
Το μνημείο που υπήρχε κάποτε αλλά πλέον κατεδαφίστικε για την ανάγκη κατασκευής του νέου δρόμου.
Η εταιρία Αφοί Μεσοχωρίτη που είχε αναλάβει την κατασκευή είχε την υποχρέωση να κατασκευάσει ένα νέο μνημείο, πράγμα που έκανε, αλλά δεν θυμίζει και δεν έχει καμία σχέση με το αριστούργημα που καταστράφηκε.
Η εταιρία Αφοί Μεσοχωρίτη που είχε αναλάβει την κατασκευή είχε την υποχρέωση να κατασκευάσει ένα νέο μνημείο, πράγμα που έκανε, αλλά δεν θυμίζει και δεν έχει καμία σχέση με το αριστούργημα που καταστράφηκε.
Το μνημείο είχε κατασκευαστεί στην μνήμη του Υπολοχαγού Παπασταύρου, ο τάφος του οποίου βρίσκετε πάνω από την σιδηροδρομική γραμμή, σχεδόν απέναντι από την είσοδο του πρώην φυλακίου ΦΑΡΟΣ
Φωτό από