Κυκλοφορία της εφημερίδας "Παρατηρητής" , 29 Μαΐου 1980
Στις 29 Μαίου του 1980 κυκλοφόρησε η εφημερίδα "Παρατηρητής". Η εφημερίδα αποτέλεσε μία από τις σημαντικές τοπικές εφημερίδες της περιφέρειας και ιδρύθηκε από τον Τάσο Γιαννελέρ, ο οποίος είχε τον ρόλο του εκδότη και διευθυντή. Η εφημερίδα τυπωνόταν στις εγκαταστάσεις της εταιρείας "Σερραϊκές Εκδόσεις ΕΠΕ", που ήταν τοποθετημένες στην οδό Σπετσών 23.
Η συντακτική επιτροπή της εφημερίδας συνήθως αποτελείται από δημοσιογράφους, αρθρογράφους και άλλους επαγγελματίες του χώρου που συνεργάζονται για την επιμέλεια και την έκδοση των άρθρων και των ειδήσεων.
Ο "Παρατηρητής" εισήγαγε καινοτόμες τεχνικές εκτύπωσης για την εποχή, χρησιμοποιώντας σύγχρονες μεθόδους όπως η εκτύπωση OFF SET.
Το 1983, η εφημερίδα μετονομάστηκε σε "Καθημερινός Παρατηρητής" και συνέχισε να διαβάζεται καθημερινά από τους κατοίκους των Σερρών, αποκτώντας απαιτητικούς αναγνώστες, Η έκδοση και η διευθύνει της εφημερίδας πέρασαν στην Διαμάντω Φραγγεδάκη.