Άνοδο του Εθνικού Σιδηροκάστρου στην Β΄ Εθνική, από την εφημερίδα Μακεδονία, της 29 Ιουνίου 1976

Άνοδο του Εθνικού Σιδηροκάστρου στην Β΄ Εθνική

Ο «Εθνικός» Σιδηροκάστρου κατάφερε να ανέβει στη Β' Εθνική κατηγορία μετά από νίκη εναντίον της «Νίκης» Πολυγύρου με σκορ 1-0 σε αγώνα κατάταξης. Το σημαντικό αυτό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο ουδέτερο γήπεδο του «Απόλλωνος» Καλαμαριάς, όπου το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Κουτουρτζόγλου στο 52ο λεπτό. Ο «Εθνικός» Σιδηροκάστρου είχε καλύτερη απόδοση και δικαιούταν τη νίκη, εξασφαλίζοντας έτσι τη συμμετοχή του στη Β' Εθνική κατηγορία για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Ο «ΕΘΝΙΚΟΣ» ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΣΤΗΝ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ, Ο «Εθνικός» Σίδη ροκάστρου ποὺ νίκησε την «Νίκη» Πο- λυγύρου με 1-0 σὲ ἀγώνα κατατά ξεως, είναι μία ἀκόμη ομάδα τοῦ εἰδικοῦ ἑρασιτεχνικού πρωταθλήματος ἡ ὁποία θὰ ἀγωνίζεται ἀπὸ τῆς προ- σεχούς περιόδου στην Β΄ ἐθνική κατη- αὐτὸ ποὺ έγινε στο γορία. Το παιγνίδι σὐτὸ ποὺ στ οὐδέτερο γήπεδο του «Απόλλωνος» Καλαμαριάς, κρίθηκε μὲ ένα γκολ που σημείωσε ὁ Κουτουρτζόγλου στο 52΄. Ο «Εθνικός» ὑπήρξε καλύτερος καὶ ἀξιζε νὰ νικήση.

Φύλλο: 29/6/1976,