Ξενοδοχείο «Σπλέντιτ» («Splendid Palace Hotel») της Θεσσαλονίκης
Λήψη συνδέσμου
Facebook
Twitter
Pinterest
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο
Άλλες εφαρμογές
-
Ξενοδοχείο «Σπλέντιτ» («Splendid Palace Hotel»)
Το 1917, το ξενοδοχείο «Σπλέντιτ» στεγάστηκε στην οδό Σταδίου και στον αριθμό 22, στο νεόδμητο μέγαρο Ακριβού. Εκεί ξεκινά να λειτουργεί από την 1η Ιουνίου του 1917. Διαθέτει ευάερα δωμάτια με νέα έπιπλα, μεγάλες αίθουσες, ασανσέρ και καλοριφέρ. Διαφημίζεται ως ένα από τα αριστοκρατικότερα ξενοδοχεία της Αθήνας, «με καθαριότης μοναδική, περιποίησις οικογενειακή, προθυμία και τάξις παραδειγματική».
Ιστορικό
Ο δήμαρχος Αχμέντ Χαμντί μπέης, που είχε συνδέσει το όνομά του με μεγάλα έργα της Θεσσαλονίκης, κατά την εποχή του εκσυγχρονισμού της οθωμανικής αυτοκρατορίας, έφτιαξε το 1895, στην παραλία, τη δημοτική ψαραγορά (μπαλίκ παζάρ), που ήταν σκεπαστή και είχε 21 μαγαζιά.
Η κλειστή δημοτική ψαραγορά στις αρχές του 20ού αιώνα.
Το κτίριο δεν έζησε πολύ. Ύστερα από δώδεκα χρόνια κατεδαφίστηκε και στη θέση του χτίστηκε, το 1907, το ξενοδοχείο Σπλέντιτ (Splendid Palace).
Το Σπλέντιτ ήταν μεγάλο και πολυτελές, με εκλεκτή πελατεία. Στο καφέ, στο εστιατόριο και στις αίθουσες ψυχαγωγίας συγκέντρωνε την αριστοκρατία της πόλης, την ηγεσία της Αντάντ και της Εθνικής Άμυνας.
Το πολυτελές σαλόνι του Σπλέντιτ.
Το Σπλέντιτ σημαιοστολισμένο και με τον κόσμο να πλημμυρίζει τη λεωφόρο Νίκης υποδέχεται τον Βενιζέλο.
Το Σπλέντιτ γνώρισε μεγάλες δόξες, αλλά ούτε αυτό έζησε πολύ.
Τον δέκατο χρόνο της ζωής του καταστράφηκε από τη μεγάλη πυρκαγιά του 1917.
Σε σχέδια του Μαρίνου Δελλαδέτσιμα, έγινε ριζική ανακατασκευή του καμένου κτιρίου, για λογαριασμό της οικογένειας Τουρνιβούκα, και το 1922 ανεγέρθηκε το Mediterranean Palace. Το θρυλικό Μεντιτερανέ, πανέμορφο, κοσμοπολίτικο και αριστοκρατικό, εγκαινιάστηκε τον Ιούλιο του 1926. Ο εσωτερικός διάκοσμος ήταν έργο των αδελφών Γεώργιου και Νικόλαου Μαλτζή, από το Αϊβαλί, γνωστών διακοσμητών των αρχοντικών της Θεσσαλονίκης. Συνδέθηκε με την ιστορία της πόλης και φιλοξένησε σημαντικές κοινωνικές εκδηλώσεις.
Στον σεισμό του 1978 το Μεντιτερανέ έπαθε ζημιές. Θα μπορούσε να σωθεί, αλλά από τη μία τα οικονομικά συμφέροντα και η αδιαφορία της πολιτείας από την άλλη οδήγησαν στην κατεδάφισή του. Χάθηκε ένα στολίδι της Θεσσαλονίκης κι ένα κομμάτι της πολιτιστικής και αρχιτεκτονικής κληρονομιάς της.
Το Μεντιτερανέ αγαπήθηκε από τους Θεσσαλονικιούς και παρ’ όλο που έχουν περάσει σαράντα δύο χρόνια από τότε που κατεδαφίστηκε, δεν έχει ξεχαστεί.
Το ξενοδοχείο «Μεντιτερανέ» (το πρώτο κτήριο αριστερά), δίπλα στην πλατεία Αριστοτέλους, με εξαιρετική θέα και φήμη, δέσποζε στην παλιά παραλία για μισό περίπου αιώνα ως το 1978.
Ιστορίες Ανταλλαγής - Τελευταίες αναρτήσεις Γιαγιά στην Καππαδοκία τραγουδά Ελληνικό παραδοσιακό Με αφορμή την 9ημερη εκδρομή στην Καππαδοκία 16 με 24 Οκτωβρίου που διοργανώνει ο Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής Σιδηροκάστρου σας παρουσιάζουμε ένα δείγμα από το κριμένο Ελληνικό στοιχείο που ζει ακόμη στην Τουρκία. Η γιαγιά ζει στην Τουρκία και την λένε Αϊτέν Τοκμάκ. Οι παππούδες της γιαγιάς έφυγαν με την ανταλλαγή (Το 1924) από την Ελλάδα ( από την Μακεδονία) στην Τουρκία και εγκαταστάθηκαν στο χωριό Γεσίλμπουρτς που βρίσκεται στην Νίγδη της Καππαδοκίας. Η γιαγιά Αϊτέν, μιλάει ελληνικά και τραγουδάει ελληνικά τραγούδια. Έτσι το έμαθε το τραγούδι από την μάνα της που πήγε στην Καππαδοκία από την Μακεδονία. Η γιαγιά Αϊτέν την ελληνική γλώσσα την έμαθε από τους γονείς τους, ως μητρική γλώσσα, αλλά με τη μορφή του τοπικού γλωσσικού ιδιώματος των Γρεβενών και όχι την καθομιλουμένη ελληνική. Η γιαγιά στο βίντεο τραγουδάει ενα ελληνικό τραγούδι και το τραγούδι το λένε "Λευκάδι Κλαρισμέ
Νεκρό μεταφέρθηκε, σήμερα το πρωί, μωράκι οκτώ μηνών, στο Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου. Tο μωράκι βρήκε, γύρω στις 9 το πρώι, η μητέρα του νεκρό στην κούνια του, στο Χαρωπό Σερρών. Ειδοποιήθηκε αμέσως το ΕΚΑΒ, αλλά στο μεταξύ μεταφέρθηκε για πιο γρήγορα με το αυτοκίνητο του παππού του, στο Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατος του. Η σορός του μωρού μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Σερρών, ενώ παραγγέλθηκε νεκροψία – νεκροτομή. Σύμφωνα με τις πληροφορίες οι γονείς του μωρού, ζουν στην Αθήνα και ήρθαν για λίγες ημέρες στο χωριό, να δουν τους γονείς της μητέρας του.
Η καταπράσινη Καστανούσσα Απρίλιος του 2024 : Το χωριό που θυμίζει ενα τεράστιο γκαζόν με βίλες. Η Καστανούσσα (γνωστή ως Πάλμες μέχρι το 1926) ανήκει στον δήμο Σιντικής. Είναι ένα πανέμορφο και προσεγμένο χωριό. Όλες οι εκτάσεις του θυμίζουν ένα τεράστιο προσεγμένο γκαζόν. Ενώ τα σπίτια άσχετα με το αν είναι μικρά, μεγάλα, νέα ή παλιά, θα μπορούσαν να θεωρηθούν "βιλες" (βίλα" ;πολυτελής κατοικία, συνήθως παράκτια ή στην εξοχή, με πολλά δωμάτια, αλλά όχι απαραίτητα μεγάλη έκταση), μιας και είναι πανέμορφα και παρα πολύ προσεγμένα από τους κατοίκους του χωριού, Οι επισκέπτες της Καστανούσσας έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν το πράσινο τοπίο και να γνωρίσουν τη φιλοξενία των κατοίκων. Περπατώντας στα μονοπάτια του χωριού, μπορεί κανείς να απολαύσει την ηρεμία και την ομορφιά της φύσης. Η Καστανούσσα είναι ένας προορισμός που προσφέρει μια αυθεντική εμπειρία της ελληνικής υπαίθρου, με έμφαση στην απλότητα και τη φυσική ομορφιά. Το πράσινο τοπίο της αποτελεί ένα από τα κύρ